Most már tényleg a tárgyra térünk. Készülj föl, hogy egy kicsit hosszabb lesz!
Előtte azonban foglaljuk össze, amiről már szó volt:
A nyelvtan nem olyan alapigazságok gyűjteménye, amit csak meg kell tanulnunk, hanem egy készség, amit edzeni kell. Az agyunk nagyon nehezen fogja fel a listákat, amikben a szavak nem kapcsolódnak egymáshoz. Az agyunk jobban szereti és ezért könnyebben tanulja az összefüggő szövegeket. A nyelvtanulás kezdetén nem kell erőltetni a kommunikációt. Eleinte inkább a hallgatásra és a megértésre kell törekednünk, nem az önálló szövegalkotásra.
Akkor most ez azt jelenti, hogy:
Dobjuk ki a nyelvkönyveket? Ne törekedjünk a nyelvtan megértésére és begyakorlására? Ne tanuljunk szavakat? Ne alkossunk önállóan szövegeket? Ne beszéljünk, csak hallgassunk?
Erre nem akarlak rávenni. (Valószínűleg nem is hagynád magad!) 🙂
DE…
ha úgy érzed, edddig nem volt eredményes az orosztanulásod, ha csak araszolva haladsz előre az orosz nyelvleckékben, ha tényleg inkább kommunikálni szeretnél, mint nyelvészeti szakkifejezéseket magolni, ha nem találsz orosztanárt, ha már végre eredményeket akarsz, nem csak a pénzt kidobni…
… akkor másképp kellene csinálnod. Az egész orosztanulást.
Próbáld ki velem, mekkora ereje van a történeteknek!
A történetek érdekesek. A történetekhez kötődsz érzelmileg, ami növeli a tanulás hatékonyságát. A történetek szövegösszefüggést teremtenek. A történetekben könnyen megtanulod az új orosz szavakat. A történetekben a szavakat eleve nyelvtani alakjukban hallod és látod, tehát egyúttal tanulod a ragozást is.
Talán hallottál már LÉna új meséiről…
EZEK MITŐL MŰKÖDNEK?
A történetek nem nehezek, akár egy alapfokon álló tanuló is megérti őket. Megkapod a magyar fordítást is, tehát érteni fogod, miről van szó. (Ez fontos!) A történeteket (érthető tempóban) egyúttal meg is hallgatod, tehát a kiejtést és a hanglejtést is tanulod. A történetekhez több oldalas, hangosított kérdés-felelet rész is tartozik, amivel még tovább bővül a szókincsed. Nem kell nehéz feladatokat megoldanod, csak hallgatni, hallgatni, hallgatni a történeteket és a hozzájuk tartozó beszélgetéseket. A kérdésekre eleinte egy-egy szóval is válaszolhatsz, illetve ismételheted a válaszokat. Mindehhez elegendő napi húsz perc. Idővel úgy áll majd össze a fejedben ez az egész, hogy magad sem érted, de képes leszel folyékonyan kommunikálni oroszul.
Hogy miért vagyok ebben biztos?
Az elmúlt kb. ötven évben, miközben oroszul tanultam-tanítottam, az ehhez hasonló módszereket láttam hatékonynak.
Ugye te is így tanultad az anyanyelved?
Mire vársz?
Kezdj el végre oroszul tanulni!
Hagyj üzenetet